F havde p.g.a. egne forhold ikke set de tre børn i 4½ år. M fik forældremyndighed alene, TFA 2015/158 VLD
Byrettens begrundelse:
De tre børn har siden samlivsophævelsen i september 2009 boet hos deres mor, og det må lægges til grund, at de trives. Der er enighed om, at F ikke har set børnene siden juleaften 2009, samt at parterne i hele perioden har boet forholdsvis tæt på hinanden inden for en afstand af 25 km. M har endvidere bevaret og udbygget kontakten til F’s familie, og børnene har blandt andet været med deres farfar to uger i Norge denne sommer.
Uanset det fremgår af sagen, at F i 2010 anmodede Statsforvaltningen om fastsættelse af samvær, og han efter det oplyste ikke har modtaget Statsforvaltningens breve om spørgsmålet, har han undladt effektivt at følge op på anmodningen om samvær, og retten lægger til grund, at den manglende kontakt i det væsentlige skyldes F’s forhold.
Henset til omstændighederne og den meget begrænsede kontakt mellem F og børnene, finder retten efter en samlet vurdering, at der er grundlag for at antage, at parterne ikke kan samarbejde om børnenes forhold til børnenes bedste. Børnene har siden samlivsophævelsen boet hos M og er knyttet til hende og har efter det oplyste ingen eller kun ringe tilknytning til F. Retten finder derfor, at det vil være bedst for børnene, at den fælles forældremyndighed ophæves, og at M tillægges forældremyndigheden alene, hvorfor påstanden herom tages til følge, jf. forældreansvarslovens § 11, jf. § 4.
Landsrettens begrundelse:
Landsretten lægger efter bevisførelsen til grund, at det i det væsentlige har været F’s forhold, der har været årsagen til, at han ikke har set A, B og C i mere end 4½ år. Herefter og af de grunde, som byretten har anført, tiltræder landsretten, at den fælles forældremyndighed over børnene ophæves, og at forældremyndigheden tillægges M.
Landsretten stadfæster derfor byrettens dom.
