Ikke ophævelse af fælles forældremyndighed; bopæl til F over to børn på 1 og 3 år, TFA 2015/667 VLD

Ikke ophævelse af fælles forældremyndighed; bopæl til F over to børn på 1 og 3 år, TFA 2015/667 VLD

Byrettens begrundelse:

Det er forældreansvarslovens overordnede intention at fastholde forældrenes fælles ansvar for børnene. Ifølge forældreansvarslovens § 11 kan retten kun ophæve den fælles forældremyndighed, hvis der er holdepunkter for at antage, at forældrene ikke kan samarbejde om børnene til børnenes bedste.

Det lægges til grund, at der er dybe og vedvarende konflikter mellem parterne. Det er rettens opfattelse, at konflikten primært relaterer sig til parternes indbyrdes forhold, men at der også er uenighed om, hvordan børnene skal opdrages.

Det fremgår af sagen, at børnene er glade for og har brug for såvel deres far som deres mor.

Uanset uenigheden mellem parterne finder retten det efter en konkret vurdering betænkeligt på nuværende tidspunkt, hvor børnene er 3½ og 1½ år gamle, at ophæve den fælles forældremyndighed, jf. forældreansvarslovens § 11.

Sagsøgtes frifindelsespåstand tages derfor til følge.

Bopæl:

Det fremgår af sagen, at M ikke er integreret i Danmark, og at hun har levet forholdsvist isoleret med børnene. Af udtalelse fra Børnehuset – – – vedrørende A fremgår det, at børnehuset har været og er udfordret i forhold til kommunikationen med M, og af parternes forklaring fremgår det, at M er afhængig af F i relation til myndigheder, lægebehandling m.v.

På den baggrund finder retten det efter en konkret vurdering på trods af børnenes alder bedst for børnene, at bopælen fremover er hos F, jf. forældreansvarslovens § 17.

Landsrettens begrundelse:

Også efter bevisførelsen for landsretten, herunder redegørelsen fra den børnesagkyndige undersøgelse, er der ikke tilstrækkelige holdepunkter for at antage, at forældrene ikke vil kunne samarbejde om børnenes forhold til deres bedste. Der er herved lagt vægt på, at det ikke kan afvises, at forældrenes indbyrdes konflikter har baggrund i samlivet. Det tiltrædes derfor, at betingelserne for at ophæve den fælles forældremyndighed ikke er til stede, jf. forældreansvarslovens § 11. Landsretten tiltræder på samme grundlag, at børnene A og B fremover skal have bopæl hos F, jf. forældreansvarslovens § 17.