Tvangsbøder for samvær, der ikke var blevet gennemført grundet Ms adfærd, TFA 2010/243 VLK
Byrettens begrundelse:
Vidnerne samværskonsulent, A, og familieplejekonsulent, B, har vedstået indholdet af tilbagemelding den 9. august 2009 om overværet/støttet samvær i Fabu – – – til Statsforvaltningen Hovedstaden.
A har blandt andet forklaret, at hun oplevede, at moren gav S en dobbeltmelding. Hun sagde: »nu skal du være sammen med din far.« Det blev sagt med en sarkastisk tone, samtidig med at hun sagde: »Mor elsker dig (- – -) og lad være med at gå væk fra mor«, og videre at moren psykisk meddelte S: »Lad være med at gå væk fra mor«, samtidig med at hun fysisk fastholdt S.
A’s forklaring støttes af B’s forklaring, og det i øvrigt fremkomne under sagen. Herefter finder fogedretten det ubetænkeligt at fastslå, at moren modarbejdede samværet og ikke havde vilje til, at S blev udleveret til samvær, søndag den 9. august 2009.
Bøden for søndag den 9. august 2009 stor 5.000,00 er herefter forfalden.
Efter bevisførelsen lægger retten til grund, at moren ikke har sandsynliggjort, at det den 23. august 2009 ikke var muligt at bringe og hente S ved anden person.
Herefter og da det må tilskrives morens adfærd søndag den 9. august 2009, at Statsforvaltningen Hovedstaden på grund af hendes forhold den 20. august 2008 traf afgørelse om at aflyse samvær den 23. august 2009, findes også denne bøde forfalden.
Bøden for søndag den 23 . august 2009 stor 5.000,00 er forfalden.
Landsrettens begrundelse:
Af de grunde, der er anført af fogedretten, tiltræder landsretten, at den fastsatte bøde vedrørende samværet den 9. august 2009 skal betales. På baggrund af det oplyste, herunder at aflysning skete på Forældre- og Børnecentrets foranledning, og at kærende ville være mødt, hvis dette ikke var sket, finder landsretten derimod ikke tilstrækkelig grundlag for, at bøden vedrørende samværet den 23. august 2009 skal betales.
