Statsforvaltningen kan ikke fastsætte samvær, da F for tiden ikke ser det som en mulighed, at samværet sættes i faste rammer, Statsforvaltningen Sjælland den 1. december 2010

Statsforvaltningen kan ikke fastsætte samvær, da F for tiden ikke ser det som en mulighed, at samværet sættes i faste rammer, Statsforvaltningen Sjælland den 1. december 2010

M havde henvendt sig i statsforvaltningen med henblik på at få fastlagt rammer for samvær med 2 børn på 8 og 4 år.

 

Begge forældre har anden baggrund end dansk. M er født og opvokset her, taler perfekt dansk og har fast arbejde. F blev familiesammenført, da de blev gift.

 

F arbejder i et pizzaria og har udvist meget behersket interesse for børnene, hvilket især går den største på, idet han føler sig fravalgt.

 

Aftalt samvær valgte F ofte fra med meget kort varsel. For M har det betydet vanskeligheder jobmæssigt, idet hun havde arbejde, som var planlagt i relation til samværet.

 

Statsforvaltningen skriver i sin afgørelse:

 

Vi har lagt vægt på, at F som samværsberrettiget ikke for tiden ser det som en mulighed, at samværet fastsættes i faste rammer.

 

Forældreansvarsloven omhandler børnenes ret til begge forældre, men indeholder ikke en bestemmelse om, at statsforvaltningen – mod samværsberrettigedes ønske – fastsætter samvær.

 

Eksemplet viser, hvad der for så vidt er velkendt og forståeligt nok, at man ikke kan tvinge en forælder til samvær.

Viggo Bækgaard