13-årige Bs perspektiv ikke belyst godt nok ved afslag på samvær med far i fængsel, TFA 2012/114 Familiestyrelsen
F var idømt 12 års fængsel for drab på tidligere kærestes voksne søn. F søgte samvær, der var blevet afslået i statsforvaltningen. B havde skrevet til F, at hun savnede ham og håbede, at de snart kunne ses.
I Familiestyrelsens afgørelse anføres bl. a.
”Vi mener ikke, at sagen – på nuværende tidspunkt – er tilstrækkeligt belyst til, at der kan træffes afgørelse om, hvorledes et eventuelt fremtidigt samvær bedst tilrettelægges af hensyn til B.
B’s forhold er alene belyst gennem oplysninger om hende fra dig, moren og kommunen. Vi mener ikke, at dette er tilstrækkeligt til, at hendes perspektiv og synspunkter er kommet frem. I den forbindelse har vi tillagt det væsentlig betydning, at B er 13 år.
….
Samværsforælderens kriminalitet kan efter en konkret vurdering føre til, at der ikke fastsættes samvær alt efter det strafbare forholds art og grovhed. Dette er aktuelt ved sædelighedsforbrydelser mod børn, hvad enten der er tale om krænkelser over for det pågældende barn eller andre børn. Det samme er tilfældet, når kriminaliteten vedrører vold mod barnet og/eller bopælsforælderen.
Det forhold, at samværsforælderen sidder i fængsel kan også føre til, at der ikke fastsættes samvær – uanset kriminalitetens karakter. Ved afgørelsen foretages en konkret vurdering hvor bl.a. barnets forhold, bopælsforælderens holdning til samvær i fængsel og de mulige rammer for samværet tillægges betydning. Det vil ved vurderingen derfor også være af betydning, om et samvær i fængslet kan ske på en tryg og børnevenlig måde, eller om der er mulighed for samvær i forbindelse med udgang.
Vi beder normalt statsforvaltningen om at behandle en sag igen, hvis der kommer nye oplysninger. Det skyldes, at vi som klageinstans ikke bør tage stilling til en sag på grundlag af oplysninger, som statsforvaltningen ikke havde ved sin afgørelse.
Statsforvaltningens afgørelse gælder, indtil der er truffet en ny afgørelse
